Valentinsløbet 2019

Valentinsløbet 2019

Start: lørdag d. 9/2-19  kl. 1000. Info kl. 0945.

 

Der løbes fra Hjallerup Skole, Idræts Alle` 6, 9320 Hjallerup.

 

Søren Vester løber sit 1/1 m nr. 100

Kaj Westergaard løber sit 1/1 m nr. 200

Linda J Kempel løber sit 1/1 m nr. 300

Der uddeles certifikater og lignende når sidste jubilar er kommet i mål.

 

Early start kl. 0900. Info kl.0845.

 

Ved early start kan man ikke få en tid registreret hurtigere end 4:30:00 for 1/1m. og 2:30:00 for 1/2m.

Early start er forbeholdt løbere som forventer at bruge mere end 4:30:00.

Der løbes efter de "gamle" regler da løbet blev slået op før de nye blev vedtaget.

 

Ønsker man at starte kl. 0900 som early starter, så skriv det ved tilmelding.

 

Der kan løbes 1/1 marathon, 1/2 marathon, 12,6 km.

Dvs. omgange a`ca 4,2 km.

 

Prisen er 175,- inkl. løb, depot, unik medalje,bad/omkl., mad, kaffe/kage.

Diplom udskrives fra hjemmesiden.

 

Antal deltagere: 140 løbere.

 

Deltagelse er på eget ansvar. Hold øje med trafikken og vis hensyn.

 

Max tid for gennemførsel 5:30:00.

Man er selv ansvarlig for at holde øje med sin egen tid. Der vil ligge stopure ved start, et til early start og et til start kl. 1000. Slut tiden skriver man selv på resultatlisten.

 

Bad/omkl. er som det plejer i Hjallerup Idrætscenter, som ligger umiddelbart ved start.

Ind af hovedindgangen og ned af trappen til kælderen.

 

Ruten består af fortov, asfalt, grusvej,og har mindre pukler.

Der er to ruter i spil til årets løb, dog har de begge samme hm.

 

Depotet er lige inden for døren på Hjallerup Skole, vis hensyn i depotet til de løbere som ikke er færdige.

Depotet indeholder, vand, saft, cola, kakaomælk, frugt, slik og chips.

 

Det vil være muligt at spise fra kl. 1230. Brændende kærlighed med tilbehør.

Der er en portion pr. deltager,dertil øl, sodavand, kaffe og kage.

 

Vinshoppen, Skjold Burne Vejgaard, kommer med nogle forskellige portvine som man kan smage på efter løbet.

Derudover kommer der muligvis også chokolade fra Sv. Michelsen.

Det vil være muligt at købe portvin med hjem, hvis der er noget som falder i smag.

 

Tilmelding starter d. 1/11-18.

Tilmeldings frist d. 2/2-19. Derefter kan jeg ikke love mad, pga bestilling.

 

Skriv til: eegholmloeb@gmail.com med navn og distance, så modtager du indb. opl.

Indbetaling inden 14 dage og man er sikret start nr.

Når din indbetaling er registreret kommer du på startlisten. Ved indb. accepterer samtidig at løbet foregår på eget ansvar. Hvis du bliver forhindret i at deltage er der ikke krav på tilbagebetaling af start gebyr. Start nr. kan overdrages til anden person, det kræver at du informerer mig via mail.

I tilfælde af force majeure vil jeg dog forsøge at godtgøre mest muligt.

 

Vi ses til et hyggeligt løb.

STARTLISTER / RESULTATER

Ialt tilmeldte 142             UDSOLGT...

                            Pladser tilbage: 0

1/1 marathon: 49 løbere

 

Alex Lundahl 4:54:56

Allan O Saaby 3:39:19

Anders Jespersgaard Afbud

Andre`Kramme 3:43:01

Bent B Andreasen 3:38:19

Bjarne Jensen 3:55:48

Bo Stenvang Afbud

Bruno Batsberg 3:36:16

Charlotte R Rasmussen 4:05:58

Christian N Nielsen 2:59:04

Dorthe Roslev 4:59:04

Finn Chefen Sørensen 3:15:00

Hanne H Nielsen Afbud

Helle F Marinussen 3:58:52

Jakob D Pedersen 4:17:26

Jan Nordenbæk 4:20:13

Jan Sørensen 3:36:34

Jens Rasmussen 4:05:00

Kaj Westergaard 200 3:48:00

Karen B Holmgaard 4:26:02

Karin Eriksen 4:50:12

Karl Kristian Andersen 3:59:30

Kim Høxbro 4:56:37

Kim Pelo 3:57:29

Kim T Wadum 3:18:20

Kristian Werner 3:42:24

Kristine Schmelling 4:11:07

Lars Esmarch Andersen 4:12:00

Lars M Rasmussen 4:04:57

Lars Pedersen 4:04:58

Lars Troelsen 4:50:12

Linda J Kempel 300 4:04:57

Mads Bjerg 4:00:00 debut

Niels Mose 4:17:26

Ole B Sørensen 3:56:00

Patrick Hansen 3:58:50

Per Henriksen dnf

Per Jakobsen 3:54:30

Peter Harritsø 3:15:00

Pia Høgh 3:59:53

Pia Markussen 4:21:42

Rene Randrup Rasmussen 3:54:45

Rico Eiersted 3:52:44

Simon Persson Afbud

Sus Vangsted 4:07:00

Søren Straarup Nielsen afbud

Søren Vester 100 4:17:26

Tom Rodkjær 3:31:52

Vibeke Norvin dnf

 

 

 

1/2 marathon:  74 løbere

 

Anne Bundgaard 2:30:00

Anne M M Marinussen 2:28:44

Berit M Mortensen 2:11:36

Berit Vistisen 2:25:47

Bjarne Holmberg 2:08:00

Charlotte Øllgaard ES 2:35:10

Claus R Pedersen 2:01:30

Dan Jørgensen ES 3:02:34

Daniel Jensen 2:09:28

Dorte Petersen 2:40:56

Dorthe Damsgaard ES 2:30:21

Finn Andersen ES 2:35:10

Hanne Henningsen 1:49:53

Hanne Kristoffersen ES 2:48:11

Hanne Lynard 2:40:50

Hans L Nielsen 2:20:02

Helle Hornshøj ES 2:30:21

Heidi M Navntoft 2:25:47

Heidi Rasmussen 2:25:44

Henrik Marinussen 1:57:57

Henrik Vahlsted 1:52:00

Ib Rævdal 2:11:07

Inge M Pedersen 1:58:00

Irene Nielsen 2:15:34

Jan Ardal Jensen 2:39:35

Janet Nielsen 2:07:58

Jens Pedersen 1:47:39

Jesper Bertelsen afbud

Jesper Dahl Stensbøl 2:14:00

Jesper S Thomsen 1:36:18

Jesper Therkelsen afbud

Jette Holt 2:25:44

John Blanck ES 2:52:00

Kate Ettrup 2:07:46

Kenneth R Jensen ES 2:30:00

Kirsten Jensen afbud

Kim Nielsen ES 2:30:21

Klaus Egedesø 2:30:19

Klaus Poulsen afbud

Leif T Nielsen dnf

Lene Straarup Nielsen afbud

Lisbeth S Laursen 2:07:16

Lotte Baisgaard 1:40:36

Mads Hartvigsen ES 2:30:00

Maria Sørensen 2:28:50

Marlene S Jepsen 2:11:29

Martin B Uttrup afbud

Mathias Jelle Thomsen 1:34:33

Mette L Saxov 1:453:07

Michael Porsmose 2:04:02

Miriam Bierbaum 2:04:06

Morten G Nielsen 2:09:28

Morten Holt 1:42:45

Morten Hyllested ES 2:30:00

Nicolaj Andersen 1:51:20

Nicolai Jensen 1:46:13

Niels B Mogensen 2:49:15

Niels Mortensen 2:11:11

Ole Madsen 2:18:00

Palle Morfar Sørensen ???

Per Esbensen 2:25:12

Per Bøgebjerg 1:55:09

Randi Sørensen 2:11:24

Rasmus D Madsen 1:49:38

Rasmus Rasmussen 1:46:00

Rikke Ahrenst 2:07:17

Romana Kristensen 1:52:05

Sebastian Thesbjerg 1:42:30

Sille V P Ehlert 2:49:15

Simon Gade 2:01:06

Stinne Boye 2:40:50

Susie Rasmussen 2:25:44

Søren Søndergård 1:46:38

Søren Sørensen 1:56:05

Tanya Olesen ES 2:48:11

Tina H Porsmose 2:04:02

Tina Rosenbæk 1:57:07

Trine Bødiker 2:27:53

 

 

1/1 marathon ES: 18 løbere

 

Alice Ravn Afbud

Anja Sørensen 4:56:56

Bente Morild 5:04:25

Ella L Kuhlman 5:54:34

Henrik Lund 4:35:55

Jens Erik Grøn dns

Klaus Egedesø

Jesper Klysner 4:30:00

Lars Bloch 5:08:57

Lenette Ishøy 5:09:52

Lone Friis 4:30:45

Maria Hedegaard 4:43:49

Mike Vangsted 4:30:00

Monica Jørgensen 5:09:52

Ricky Batman Andersen 4:30:45

Sonny Gajhede Afbud

Sten Christensen 4:30:00 

Stig Kuhlman 5:54:34

Søren V Klinsmann 4:54:56

Vibeke Reimers 4:30:00

Vita Klinsmann dnf

12,6 km. :  3 løbere

 

Anne-Louise N Sadek dnf

Ilse Ernstsen dnf

Lone Lassen ???

 

DIPLOM